Asi najstaršou alkoholickou značkou na svete, ktorá dodnes funguje je nemecká Staffelter Hof. Vína vyrábala už v roku 862, teda o rok skôr ako prišli na Veľkú Moravu Konštantín a Metod! Na Slovensku najstaršie značky siahajú len do 19. storočia a my sme sa rozhodli vám predstaviť päť značiek nápojov, ktoré sú staršie ako 100 rokov…

 

1825hubert

Podľa legendy firmu založil francúzsky vojak Johann Evangelista Hubert. Po napoleonskej výprave v Rusku sa pred návratom liečil v lazarete v Prešporku. Tu sa o neho starala krásna ošetrovateľka Paulína, do ktorej sa zamiloval a oženil sa s ňou. Johannovi učarovali okrem Paulíny aj miestne vína, a keďže poznal tajomstvo výroby šampanského, založil v roku 1825 firmu na výrobu šumivého vína.

 

1863korytnica

Ide o zrejme o minerálnu vodu, ktorá sa na Slovensku ako prvá začala plniť do fliaš – a to už v roku 1863. Kúpeľníctvo v Korytnici má bohatú históriu, počiatky siahajú už do 16. storočia. V kúpeľoch sa okrem iného liečili aj cisár František Jozef a Ľudovít Štúr. Minerálna voda z Korytnice získala v minulosti medaily na svetovej výstave 1873 vo Viedni a 1904  na svetovej výstave v St. Louis.

 

1873steunBratia Alexander a Bernát Steinovci založili svoj pivovar v Prešporku už v roku 1873 a hneď sa zaradil medzi najväčšie na Slovensku. Na výstavách vo Viedni v roku 1873 a v Paríži v roku 1878 dokonca za svoje pivo získali zlaté medaily. K popularite piva prispela aj vlastná Steinova reštaurácia, ktorá bola pôvodne spätá priamo s areálom pivovaru. Od roku 2008 sa pivo tejto značky varí v pivovare Steiger.

 

1905juniperus

Borovička Juniperus sa dnes píši titulom najstaršej patentovo chránenej borovičky na svete. Trenčiansku borovičku začali páliť už v roku 1905 a neskôr ju skutočne registrovali na medzinárodnom úrade pre vynálezy a patenty v Ženeve. Vyrábala sa v továrni v Trenčíne, ktorej história siaha až do roku 1886.

 

1907rum

Rakúsky výrobca alkoholu Sebastian Stroh prišiel so stredoeurópskou verziou rumu, u nás často známou ako tuzemák už v roku 1832. Postupne pre nový nápoj nachádzal fanúšikov aj v Hornom Uhorsku a od roku 1907 ho začali vyrábať aj v Štarkovskej rafinérii liehu v Liptovskom Mikuláši. Od tej doby sa v podniku vyrába neprestajne – dnes pod názvom Tuzemský Um.

 

Titulné foto: Hubert.sk