Tie slová ste na bare opakovali už nespočetne ráz. Rum, whisky, vodka, víno… Uvedomili ste si však niekedy, že to nie sú pôvodné slovenské slová? Za dlhé desaťročia, či stáročia sa tu udomácnili, a tak si s ich skutočným významom láme hlavu málokto. (Hlavne, že sú jednoduché a dajú sa ľahko vysloviť aj keď už vašim hrdlom za večer párkrát prešli). Je to škoda, pretože pôvody názvov alkoholov sú zaujimává téma. Rozhodli sme sa preto v našom blogu postupne venovať ich pôvodu zaslúžený priestor. A začíname so slovom…

kokteil

Nájsť skutočný pôvodný význam alkoholických nápojov je niekedy hotová detektívka. Dobrým príkladom môže byť práve cocktail, ktorý sme si u nás stihli poslovenčiť na kokteil. Pôvodne sa však skladá zo slov cock (kohút) a tail (chvost). Čo môže mať spoločné kohútí chvost s miešaným drinkom? Vysvetlení je hneď niekoľko.

Počas prednášok v berlínskom Victoria Bare, ktoré sa neskôr dostali na papier v podobe knihy Škola opilosti, si hostia mohli vypočuť zaujímavú story. Názov cocktail údajne vznikol počas kohútích zápasov v USA. Majiteľ víťazného kohúta mal vraj po dueli právo vytrhať farebné perie z chvosta porazeného kohúta. Následne si zvykol na túto trofej pripiť slovami „On the cock’s tail”. Kniha ponúka ale aj iný príbeh, podľa ktorého istý americký barman mal na bare veľkú keramickú nádobu v tvare kohúta. Keď mu ostalo vo viacerých fľašiach už len trochu tekutiny, zmiešal rôzne alkoholy dohromady a hosťom ich nalieval cez otvor v kohúťom chvoste – za špeciálnu cenu.

My sa budeme viac držať vedy, konkrétne úžasnej novej publikácie jazykovedca Ľubora Králika – Stručného etymologického slovníka slovenčiny, vôbec prvej publikácie tohto druhu v našom jazyku. Na strane 275 si v nej môžete nalistovať aj slovo kokteil, ktoré sa v našich končinách začalo používať až od 20. storočia. Pôvodne vraj išlo o anglický výraz pre špeciálne stužky, ktorými sa pri konských pretekoch označovali neplnokrvné kone. „Slovo sa neskôr stalo označením koní s miešaným pôvodom a prenieslo sa aj na miešané nápoje.“

 

Prvá definícia slova cocktail od Harryho Croswella. REPROFOTO: VOĽNÝ ARCHÍV THE BALANCE AND COLUMBIA REPOSITORY
Prvá definícia slova cocktail od Harryho Croswella. REPROFOTO: VOĽNÝ ARCHÍV THE BALANCE AND COLUMBIA REPOSITORY

Slovo cocktail sa prvýkrát v tlači objavilo ešte v roku 1806, teda v časoch, keď Európou pochodovali napoleonské vojská (a Bratislavský hrad bol ešte stále nedotknutý francúzskymi delami). V máji 1806 sa v newyorskom periodiku The Balance and Columbian Repository objavil článok, v ktorom editor Harry Croswell vysvetľoval, čo to ten cocktail vlastne je:

„Cock-tail je povzbudzujúci nápoj, ktorý sa skladá z akýchkoľvek druhov tvrdého alkoholu, cukru, vody a bittersu.” Croswell ďalej vysvetľoval, že takýto drink je výborný pre predvolebnú kampaň. ,,Je ideálnym nápojom pre demokratických voličov, pretože keď prehltnú pohár s cocktailom, už zvládnu prehltnúť všetko.”